Kredyt pod zastaw nieruchomości - jakie koszty musisz wliczyć?

Kredyt pod zastaw nieruchomości to najczęściej zobowiązanie na wiele lat, jednak jednocześnie bardzo często jedyna szansa na zakup wymarzonego mieszkania czy budowy domu. Od pewnego czasu, mimo wizji spłacania go przez kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat, decyduje się na niego coraz więcej młodych ludzi, których sytuacja nie pozwala im na zaciągnięcie zwykłej pożyczki. Czym jest kredyt pod zastaw nieruchomości http://www.actum-finanse.pl/oferta/szczegoly/flagowa-pozyczka-actum i z jakimi kosztami dodatkowymi należy się liczyć przy jego zaciąganiu? Zapraszamy do lektury, z której dowiecie się, ile będzie kosztował kredyt pod zastaw nieruchomości.


Czym jest kredyt pod zastaw nieruchomości?

Kredyt pod zastaw nieruchomości jest umową cywilnoprawną pomiędzy bankiem a jego klientem. W zdecydowanej większości przypadków celem kredytu jest kupno własnego mieszkania lub domu czy rozpoczęcie budowy nowej nieruchomości. W ramach danej umowy cywilnoprawnej bank zobowiązuje się do przekazania konkretnej sumy, która umożliwi kredytobiorcy dokonania zakupu, natomiast sam klient zobowiązuje się do spłaty całości zobowiązania wraz z należnymi odsetkami i pozostałymi kosztami w określonym w umowie czasie.


Zanim jednak zdecydujesz, czy kredyt pod zastaw nieruchomości na pewno jest dla ciebie, musisz zrozumieć jego zasady działania i zapoznać się dokładnie z wszystkimi kosztami, które się z nim wiążą. Upewnij się, że wiesz na pewno, co wchodzi w skład twojej raty i w jaki sposób naliczane będą odsetki.


Dodatkowe opłaty przy kredycie pod zastaw nieruchomości

Musisz zdawać sobie sprawę, że koszty kredytu to nie tylko wysokość rat i nałożone na niego oprocentowanie. Kredyt pod zastaw mieszkania ma cały szereg kosztów dodatkowych, które musisz uwzględnić, gdy planujesz jego zaciągnięcie. Dobrze przeanalizuj je wszystkie przed podpisaniem umowy – poznaj wszystkie koszty okołokredytowe.


Gdy decydujesz się na kredyt pod zastaw nieruchomości, weź pod uwagę takie koszty, jak m.in. prowizja za jego udzielenie. Upewnij się, jak rozwiązuje to twój bank. Niektóre bowiem wymagają wniesienia całej prowizji w gotówce w momencie podpisywania umowy, inne zaś wliczają jej wysokość w raty. Ponadto, w kosztach uwzględnij również tzw. opłatę przygotowawczą. To kwota należna bankowi za cały proces przygotowania dokumentacji niezbędnej do zaciągnięcia kredytu. Pamiętaj również o ubezpieczeniu, które najczęściej wliczone jest w wysokość rat. To dodatkowy koszy i jednocześnie istotne zabezpieczenie dla obydwu stron.


Kredyt pod zastaw nieruchomości – jaka wysokość raty względem wypłaty?

Kiedy zastanawiasz się, czy dasz radę udźwignąć w swoim budżecie kredyt pod zastaw nieruchomości, przeanalizuj dokładnie twoje comiesięczne wydatki – m.in. na rachunki, szkoły czy zajęcia dodatkowe dzieci. Często powtarzaną opinią jest twierdzenie, że rata powinna stanowić maksymalnie 50% miesięcznej wypłaty netto. Bezpieczniej jednak będzie ustawienie jej na wysokości 30%, by żaden miesiąc nie był dla nas nieprzyjemnym zaskoczeniem. Bardzo dobrą decyzją przed podpisaniem umowy o kredyt pod zastaw nieruchomości będzie konsultacja z doradcą finansowym, który pomoże nam podjąć właściwą decyzję.